Ja, ik geloof

Afgelopen zondag sloten we in Driebergen de week van gebed voor eenheid van de christenen af met een oecumenische viering. Het was weer een mooie mix van inhoud, gebed en liederen die de kleurrijke diversiteit van de kerkgenootschappen weerspiegelt. Het is zo fijn om samen te zingen en te bidden, je voelt dat het verbindt ondanks de verschillen die er ook mogen zijn. Maar we weten we geloven en leven uit die ene Kracht, die ene Bron van Liefde die we God noemen. We zijn als stralen van de zon, dragers van Zijn Licht, als takken aan een boom die allen gevoed worden door dezelfde kracht uit de wortels. Daarin weten we ons met elkaar verbonden en kunnen we zeggen: “Ja, ik geloof.”

“Ja, ik geloof.” In onze tijd, waarin God niet meer vanzelfsprekend is maar een optie, kan deze uitspraak je kwetsbaar maken. Maar het kan je ook kracht geven en weerbaar maken. “Ja, ik geloof” is het antwoord dat Marta geeft in het gesprek met Jezus, voor de opstanding uit de dood van haar broer Lazarus (Joh. 11, 17-27). “Ja, ik geloof dat U de Messias bent, de Zoon van God, die naar de wereld zou komen”, zegt Marta.

Dragers van Zijn Licht, zijn wij. Foto: Hanneke Sollman

“Ja, ik geloof”, het klinkt zo zeker, maar het brengt ook vragen met zich mee over wat het betekent om christen te zijn. Wanneer ben je een (goed) christen? Wanneer kun je van jezelf zeggen dat je een (goed) christen bent?

Trump noemt zich christen. Hij heeft meerdere keren publiekelijk uitgesproken dat hij zich door God uitverkoren voelt om Amerika ‘weer groot’ te maken, te redden. Dat hij bij een aanslag slechts door de kogel geschampt werd, doordat hij net zijn hoofd bewoog, ziet hij als een bewijs daarvan. Bisschop Mariann Budde van de episcopale kerk verwees hiernaar toen ze, tijdens een gebedsviering na zijn inauguratie, Trump op zijn christelijke gevoelens aansprak. “U hebt de voorzienige hand van de liefhebbende God gevoeld,” zei ze. “In naam van onze God vraag ik u om genade voor mensen die nu bang zijn. Er zijn homoseksuele, lesbische en transkinderen in Democratische, Republikeinse en onafhankelijke families van wie sommigen hun leven vrezen.” En ook voor de immigranten brak ze een lans. “Onze God leert ons dat we genadig moeten zijn voor de vreemdeling, want ook wij waren ooit vreemdelingen in dit land.”

Kun je geloven dat Trump christen is? Hij zegt het, maar…..mist hij niet een aantal eigenschappen die voor een uitverkorene van God onmisbaar zijn? Paulus noemt ze in zijn brief aan de Kolossenzen (Kol. 3, 9b-17). ‘Omdat God u heeft uitgekozen en u lief heeft moet u zich kleden in innig medeleven, in goedheid, nederigheid, zachtmoedigheid en geduld. En bovenal kleed u in liefde.’ Heb jij ze al gezien bij Trump? Ik niet.

We hebben afgelopen zondag heel wat gezongen, met hart en ziel. Zo ook een bewerking van Psalm 150.

God vol liefde, recht en waarheid
God van aarde, zee en wolken
kleine mensen geeft Gij kracht.

We zongen niet over een God van macht, maar over een God van liefde met aandacht voor ‘kleine mensen’ voor wie en wat kwetsbaar is. Liefde is bij uitstek kwetsbaar. Liefde heeft niks met macht te maken. Liefde maakt je weerloos, zelfs God. In het gesprek met Marta belichaamt Jezus de kwetsbare liefde van God, hield de dominee ons voor. “En dat vroeg om net zoveel geloof in een tijd dat hogere machten vanzelfsprekend waren, als in onze tijd waarin God een optie is. het vroeg om net zoveel geloof van Marta als van ons.”

Liefde maakt je weerloos. Zelfs God. Foto via pixabay.

“Durven wij te geloven in een God die de wereld zo lief had dat hij zijn enige zoon gaf? En dat die liefde sterk is als de dood? Dat die liefde onstuitbaar is. Dat die liefde leven geeft?” Deze vragen kregen we mee. Durf ik dat te geloven? Ja, ik denk het wel, ik wil het in ieder geval geloven. Maar dan denk ik meteen dat de wereld ook niet zonder onze liefde kan. Kan de gebroken wereld in al haar facetten geheeld worden zonder onze liefde voor elkaar, voor alles wat leeft? Wereld- en regeringsleiders en tech-giganten overschreeuwen door hun verlangen naar macht en rijkdom steeds vaker de stille stem van de liefde. Daarom bid ik van harte met paus Franciscus mee:

God van de armen, help ons te herstellen
wat op deze aarde in de steek gelaten en vergeten is,
maar wat in uw ogen zo kostbaar is.
Raak de harten aan van hen die enkel winst zoeken
ten koste van de armen en de Aarde.

Plaats een reactie